راهنمای نگارش انگیزه‌نامه

راهنمای نگارش انگیزه‌نامه

یکی از دشوارترین نوشته‌هایی که دانشجویان برای گرفتن پذیرش باید ارائه دهند انگیزه نامه است. ساختار انگیزه نامه نزد دپارتمان پذیرش دانشگاه ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. یکی از دشوارترین نوشته‌هایی که دانشجویان برای گرفتن پذیرش باید ارائه دهند انگیزه نامه است. ساختار انگیزه نامه نزد دپارتمان پذیرش دانشگاه ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. معمولاً دانشجویان در انگیزه نامه های خود مطالب تکراری و یکنواخت را می نویسند. این نوشته ها جنبه های منحصر به فردی را راجع به دانشجویان ارائه نمی دهد. دانشجویان باید توجه داشته باشند دپارتمان پذیرش دانشگاه‌ها از طریق انگیزه‌نامه متوجه علاقه و اشتیاق آن ها به تحصیل در آن دانشگاه و رشته مورد نظر می شوند.
 
در حال حاضر اکثر انگیزه‌نامه‌ها ساختاری مشابه دارند. دانشجویان با کپی و ویرایش انگیزه‌نامه‌های دوستان و یا دانشجویان سال های قبل، نوشته هایی ساختگی و نامطلوب را به عنوان انگیزه نامه ارائه می دهند. اگر می خواهید انگیزه‌نامه شما در این گروه قرار نگیرد و دپارتمان پذیرش دانشگاه، در واپسین ساعات روز و حتی پس از خواندن صدها درخواست پذیرش، همچنان انگیزه‌نامه شما را به خاطر داشته باشد، باید متنی منحصر به فرد ارائه دهید. متنی که مختص خودتان باشد.
 
“وینس گوترا” استاد دانشگاه آیووای شمالی اهمیت نوشته منحصر به فرد را با مثالی از انگیزه نامه یکی از متقاضیان رشته علوم کتابداری، روشن می‌کند. گوترا انگیزه نامه “سوزان”، متقاضی آن رشته را هنوز در ذهن دارد. “سوزان” چنین نوشته بود:
 
“وقتی ۱۱ سال داشتم، «گرچن» عمه بزرگ من رفت از دنیا رفت. اما چیزی برایم باقی گذاشت که مسیر زندگی مرا تغییر داد: یک کتابخانه با حدود پنج هزار کتاب. بهترین روزهای عمر من با مرتب کردن و خواندن این کتاب‌ها سپری شد. از آن زمان، من تصمیم گرفتم یک کتابدار باشم.”
 
این مثال علاوه بر اشتیاق وصف‌ناپذیر سوزان برای کتاب خواندن، تلاش او برای مراقبت از کتاب‌ها را به شیوه‌ای منحصر به‌ فرد نشان می‌دهد. از طرف دیگر سوزان انگیزه‌نامه‌ای نوشته است که با انگیزه‌نامه‌های دیگر متفاوت است چرا که تجربه شخصی خود را در آن یادآور شده است.

 بخش‌های دیگر